Saunadest ja nende ajaloost

Erinevatest saunadest ja nende ajaloost.

Soome saun

Saunade ajaloost rääkides ei pääse mööda Soome saunast. Esimesed saunad saunad on soomes tekkinud arvatavasti juba 7000 eKr. Soome vanimad teadaolevad saunad loodi maasse nõlva kaevatud koobastesse ja neid kasutati peamiselt talviti eluruumidena. Saunas oli kamin, kus kive kuumutati kõrgele temperatuurile. Kuumadele kividele visati vett, et tekitada aur ja tekitada suurenenud kuumuse tunne. See tõstaks näilise temperatuuri nii kõrgele, et inimesed saaksid riided seljast võtta. Esimesi Soome sauna võib nimetada suitsusaunaks. Need erinesid tänapäevastest saunadest selle poolest, et neis kuumutati kivihunnikut, põletades 6-8 tundi suurtes kogustes puitu, peale mida lasti suits välja ning nauditi leili. Korralikult kuumutatud suitsusaun annab sooja kuni 12 tundi. Soome elanike jaoks pole saun luksus, vaid pigem vajadus. Leibkonna kohta on keskmiselt üks saun (Soomes 3 miljonit sauna, 5 miljoni elaniku kohta) ning saunateraapia on Soome kultuuri nurgakivi. Enamik tänapäeva arenenud riikides leiduvaid saunad põhinevad soome arhetüübi kaasaegsel konstruktsioonil.


Tänapäeval köetakse sauna kuumade kivide, puidu, kuumade süte ja elektriga. Tavaliselt on konstruktsioonid valmistatud puidust, kuna Balti riikides on see levinud.
https://www.tourismforall.co.uk/imageresizer/?image=%2Fdmsimgs%2FGreat_Bath_and_columns_28597763.jpg&action=ProductDetailPro


Rooma ja Kreeka saunad

Rooma ja Kreeka saunad sillutasid teed tänapäevastele spaadele. Kuumravi oli nende kogukondade jaoks lahutamatu kuumaveeallika ja aurusaunade näol. Rooma ja Kreeka saun oli ühiskonna nurgakivi ja kujundas ühe võimsama tsivilisatsiooni, mis eales teada olnud.


Saun andis võimaluse keha puhastamiseks intensiivse higistamise kaudu, avades poorid keha saasteainete detoksifitseerimiseks ja kõrgendatud tervisliku seisundi soodustamiseks. Keha puhastamine oli algne eesmärk, kuid saunadest kujunesid välja sotsiaalsed kohtumispaigad, kus toimusid poliitilised otsused, äritehingud ja seltskondlikud koosviibimised.https://i.pinimg.com/originals/66/c3/c0/66c3c08f68c3e2d4e6b069d152e829b3.jpg


HIGITELK


Higitelk on savist, kividest ja rohust valmistatud tume kuppel, mis sobib 10-15 inimesele. Kuumad kivid asetatakse kupli öömaja keskele, seejärel valatakse vesi kuumadele kividele, et tekitada aur hästi soojustatud telgi soojendamiseks. Pimedus, kuumus, palve ja muusika loovad keskkonna füüsilise ja vaimse eesriide avamiseks. Eeldatakse, et füüsilise puhastuse kaudu saab kogeda müstilist elamust.


Higitelgi tunneb ära piiramatu seose vaimu ja keha vahel, samas kui soojus soodustab puhastumisel keha tervist ja avab vaimu osadusele jumalikuga. Seda sügavalt pidulikku vaimset traditsiooni on põliselanike, sealhulgas Lõuna-, Kesk- ja Põhja-Ameerika kultuuri läbinud tuhandeid aastaid koos Uus-Meremaa maooride ja Austraalia põliselanikega.https://shop.petrahammam.com/wp-content/uploads/2019/01/p3.jpg

Türgi aurusaunad


Türgi Türgi aurusaun oli uhkete hoonete sisse loodud suplushoone, millest sai vaimse ja sotsiaalse osaduse turvaline varjupaik. Nende populaarsus kasvas Ottomani impeeriumi ajal, hõlmates kogu islamimaailma. Türgi aurusauna osalejad alustasid kuuma õhu ruumides, et algatada sügavat lõõgastumist. Türgi hamami vaimse ja füüsilise puhastamise traditsioon levis Euroopasse ja selle hiilgeaeg oli Viktoria ajastul.


Pärast kuuma õhu seansse kolisid osalejad kuumema ja kuivema temperatuuriga ruumi ning lõpuks puhastasid keha jaheda veega. Sarnaselt tänapäevaste spaadega oli saadaval massaaž vastavalt karvade eemaldamisele ja muud protseduurid keha puhastamiseks, lõdvestamiseks ja kaunistamiseks.


Järgmine
Sauna kasulikud omadused