SAUNA TEAM SAUNABLOGI

Sauna kasulikud omadused

Loetleme üles peamised põhjused, mis tasub regulaarselt saunas käia.


1. Eemaldab keha toksiinidest


Julgeme väita, et kõik inimesed aktiivselt igapäevaselt ei higista. Kuna paljud töökohad on istuvad, tingib see selle, et inimene ei liigu piisavalt, et saada lahti toksiinidest. Higistamine on vajalik, et hoida oranism terve.

Üha enam peab seda tegema tänapäeva keskkonnas. Keskkond on üha enam saastunud ning me puutume üha enam kokku erinate saastetega.

Sauna külastamine on tegelikult üks mugavamaid viise, kuidas toksiine kehast välja loputada. Saunas aega veetes saab mitmeid kahjulikke elemente kehast välja higistada. See on ohutu ja lihtne viis toksiinide mõju kehale vähendada.2. PARANDAB VERERINGET

Kuumus põhjustab teie südame kiiremat löömist ja veresoonte laienemist. See tingib parema verevarustuse. 

Miks see kasulik on?  Näiteks võib parem vereringe aidata lihasvalude korral, millest võiksid kasu saada sportlased ja teised aktiivse liikumisega inimesed. Lisaks sellele võib see parandada liigeste mobiilsust, suurendades seega teie liikuvust, kui teil on probleeme liigestega. Parem verevarustus võib aidata ka artriidi puhul. 3. AITAB KAALU LANGETADA

Higistamisprotsess nõuab märkimisväärset energiat. See energia saadakse rasvade ja süsivesikute muundamisel kehalises protsessis, mis kulutab kaloreid. Saunas südame aktiivsus suureneb ja kehal suureneb hapniku tarbimine, mis omakorda tingib selle, et keha hakkab muutma rohkem kaloreid kasutatavaks energiaks.


4. AITAB STRESSI vähendada

Soe saun aitab meil lõõgastuda ja reguleerib kortisooli taset veres. Kortisool on hormoon, mis vabaneb stressi korral ja liiga kõrge kortisooli tase võib põhjustada mitmeid terviseprobleeme, näiteks tõrkeid immuunsüsteemi ja magamisega. Sauna külastamine vähendab kortisooli taset meie veres ja stimuleerib selle asemel serotoniini tootmist. Serotoniin on meie õnnehormoon, mis tekitab meis heaolu tunnet.


5. Saun on vaimselt ja füüsiliselt lõõgastav

Saun on väga hea moodus saada eemale igapäeva pingetest ning lihtsalt lasta oma kehal ja vaimul puhata. Muidugi meeldiv saunalahendus ainult võimendab kasu meie vaimule ja kehale.
Loe lisaks

Saunadest ja nende ajaloost

Erinevatest saunadest ja nende ajaloost.

Soome saun

Saunade ajaloost rääkides ei pääse mööda Soome saunast. Esimesed saunad saunad on soomes tekkinud arvatavasti juba 7000 eKr. Soome vanimad teadaolevad saunad loodi maasse nõlva kaevatud koobastesse ja neid kasutati peamiselt talviti eluruumidena. Saunas oli kamin, kus kive kuumutati kõrgele temperatuurile. Kuumadele kividele visati vett, et tekitada aur ja tekitada suurenenud kuumuse tunne. See tõstaks näilise temperatuuri nii kõrgele, et inimesed saaksid riided seljast võtta. Esimesi Soome sauna võib nimetada suitsusaunaks. Need erinesid tänapäevastest saunadest selle poolest, et neis kuumutati kivihunnikut, põletades 6-8 tundi suurtes kogustes puitu, peale mida lasti suits välja ning nauditi leili. Korralikult kuumutatud suitsusaun annab sooja kuni 12 tundi. Soome elanike jaoks pole saun luksus, vaid pigem vajadus. Leibkonna kohta on keskmiselt üks saun (Soomes 3 miljonit sauna, 5 miljoni elaniku kohta) ning saunateraapia on Soome kultuuri nurgakivi. Enamik tänapäeva arenenud riikides leiduvaid saunad põhinevad soome arhetüübi kaasaegsel konstruktsioonil.


Tänapäeval köetakse sauna kuumade kivide, puidu, kuumade süte ja elektriga. Tavaliselt on konstruktsioonid valmistatud puidust, kuna Balti riikides on see levinud.
https://www.tourismforall.co.uk/imageresizer/?image=%2Fdmsimgs%2FGreat_Bath_and_columns_28597763.jpg&action=ProductDetailPro


Rooma ja Kreeka saunad

Rooma ja Kreeka saunad sillutasid teed tänapäevastele spaadele. Kuumravi oli nende kogukondade jaoks lahutamatu kuumaveeallika ja aurusaunade näol. Rooma ja Kreeka saun oli ühiskonna nurgakivi ja kujundas ühe võimsama tsivilisatsiooni, mis eales teada olnud.


Saun andis võimaluse keha puhastamiseks intensiivse higistamise kaudu, avades poorid keha saasteainete detoksifitseerimiseks ja kõrgendatud tervisliku seisundi soodustamiseks. Keha puhastamine oli algne eesmärk, kuid saunadest kujunesid välja sotsiaalsed kohtumispaigad, kus toimusid poliitilised otsused, äritehingud ja seltskondlikud koosviibimised.https://i.pinimg.com/originals/66/c3/c0/66c3c08f68c3e2d4e6b069d152e829b3.jpg


HIGITELK


Higitelk on savist, kividest ja rohust valmistatud tume kuppel, mis sobib 10-15 inimesele. Kuumad kivid asetatakse kupli öömaja keskele, seejärel valatakse vesi kuumadele kividele, et tekitada aur hästi soojustatud telgi soojendamiseks. Pimedus, kuumus, palve ja muusika loovad keskkonna füüsilise ja vaimse eesriide avamiseks. Eeldatakse, et füüsilise puhastuse kaudu saab kogeda müstilist elamust.


Higitelgi tunneb ära piiramatu seose vaimu ja keha vahel, samas kui soojus soodustab puhastumisel keha tervist ja avab vaimu osadusele jumalikuga. Seda sügavalt pidulikku vaimset traditsiooni on põliselanike, sealhulgas Lõuna-, Kesk- ja Põhja-Ameerika kultuuri läbinud tuhandeid aastaid koos Uus-Meremaa maooride ja Austraalia põliselanikega.https://shop.petrahammam.com/wp-content/uploads/2019/01/p3.jpg

Türgi aurusaunad


Türgi Türgi aurusaun oli uhkete hoonete sisse loodud suplushoone, millest sai vaimse ja sotsiaalse osaduse turvaline varjupaik. Nende populaarsus kasvas Ottomani impeeriumi ajal, hõlmates kogu islamimaailma. Türgi aurusauna osalejad alustasid kuuma õhu ruumides, et algatada sügavat lõõgastumist. Türgi hamami vaimse ja füüsilise puhastamise traditsioon levis Euroopasse ja selle hiilgeaeg oli Viktoria ajastul.


Pärast kuuma õhu seansse kolisid osalejad kuumema ja kuivema temperatuuriga ruumi ning lõpuks puhastasid keha jaheda veega. Sarnaselt tänapäevaste spaadega oli saadaval massaaž vastavalt karvade eemaldamisele ja muud protseduurid keha puhastamiseks, lõdvestamiseks ja kaunistamiseks.


Loe lisaks